STRONA GŁÓWNA / Aktualności/Blog / Wüsthof. Noże od 210 lat

Aktualności

Wüsthof. Noże od 210 lat

Wüsthof. Noże od 210 lat

Na świecie są miejsca, które produkcję noży podniosły na najwyższy poziom. Jakość wyrobów tam produkowanych jest z najwyższej półki, są cenione przez zawodowych kucharzy oraz amatorów. Tymi miejscami są brytyjskie Sheffield, japońskie Sakai oraz niemieckie Solingen. Właśnie w tym ostatnim regionie znajduje się fabryka Wüsthof. Wyroby tej fabryki sygnowane są logiem przypominającym trójząb. Trzy zęby mają reprezentować trzy idee, które Wüsthof stawia na pierwszym miejscu: Pasję - Staranność - Perfekcję.

Historia firmy

W 1814 roku Johann Abraham Wüsthof założył rodzinną fabrykę noży i artykułów metalowych. Od tego czasu, czyli od 210 lat fabryka należy cały czas do rodziny Wüsthof. Obecni właściciele i zarządzający to już siódme pokolenie rodziny Wüsthof.

Firma od samego początku oferowała wiele modeli noży, w tym też noże kieszonkowe. Zapoczątkowane w 1869 roku kontakty handlowe z USA, pozwoliły firmie wypłynąć na rynek międzynarodowy. W latach 30. XX wieku firma wprowadziła do produkcji stal nierdzewną, której technologię produkcji niedawno opracowano. Dzięki stali nierdzewnej powstały wyroby odporne na korozję i dające bardzo ostre ostrza. 

Produkcja

Stworzenie noża najwyższej jakości wymaga odpowiednich surowców, doświadczenia i odpowiedniej technologii produkcji. Proces produkcji noży Wüsthof to 40 różnych procedur technologicznych. Od pierwszego do ostatniego etapu w produkcję, zaangażowanych jest w sumie prawie 300 osób. 

Noże są produkowane ze stali chromowo-molibdenowo-wanadowej. Taka stal jest idealna do produkcji noży o największej ostrości. Noże Wüsthof są kute z jednego kawałka stali. Pozwala to na stworzenie głowni niezwykle wytrzymałej, a dzięki składowi stali także odpowiednio twardej (58° w skali Rockwella). Ostrzenie odbywa się za pomocą lasera i technologii PEtec. Dzięki jej zastosowaniu, noże Wüsthof osiągają bardzo wysoki stopień ostrości (badania ostrości noży przeprowadzane są zgodnie z normą DIN EN ISO 8442-5). 

Jakość i funkcjonalność

Nóż w pracy kucharza to narzędzie podstawowe. Wiele modeli noży jest przeznaczonych do zadań specjalnych. Inne są bardziej uniwersalne i znajdują zastosowanie w różnego rodzaju pracach kuchennych. Idea firmy Wüsthof, zaczerpnięta od amerykańskiego architekta Louisa Sullivana: form follow function, czyli forma podąża za treścią, oznacza tworzenie produktów wygodnych w użyciu, ergonomicznych, eleganckich i wykończonych z wielką dbałością. 

Oferta noży Wüsthof jest bogata i skierowana do różnych grup. Znajdziemy w niej noże dla szefów kuchni, garmażerów, dla osób zaczynających przygodę z gotowaniem. Oto najpopularniejsze modele:

  • nóż do oczkowania - zakrzywiona głownia przypominająca ptasi dziób ułatwia oczkowanie i skrobanie warzyw i owoców, ostrość i zakrzywienie ostrza sprawia, że możemy obierać tuż przy skórce;
  • nóż szefa kuchni - uniwersalny, wielozadaniowy nóż niezbędny w każdej kuchni, sprawdza się przy krojeniu mięsa, warzyw czy owoców, idealny także do rozgniatania, formowania i przenoszenia produktów, grzbietem można też łupać orzechy czy pancerze skorupiaków;
  • nóż do trybowania - dzięki wysmukłej głowni, dłuższemu jelcowi i dużej rękojeści idealnie sprawdzi się w czasie oddzielania mięsa od kości, usuwaniu tłuszczu i ścięgien, łatwy i bezpieczny w użyciu;
  • nóż do chleba - dzięki ząbkowanemu i ostremu ostrzu doskonale poradzi sobie ze świeżym pieczywem z chrupiącą skórką, a także pieczywem czerstwym, idealny do krojenia chrupkich pieczeni i dużych owoców z grubą skórką (arbuzy, melony, ananasy);
  • nóż do filetowania - to specjalistyczny nóż do filetowania mięsa i ryb, także owoców, ma cienką, elastyczną głownię, która pozwala na bardzo precyzyjne i cienkie krojenie produktów (np. carpaccio);
  • nóż Santoku - ten rodzaj noża ma korzenie azjatyckie, jego głownia w porównaniu z nożem szefa jest szersza, czubek nie jest tak ostry, często wykorzystywany przy przyrządzaniu potraw kuchni japońskiej (sushi, sashimi), wyśmienicie kroi mięso, warzywa i ryby, wgłębienia zapobiegają przyklejaniu się cienkich plasterków krojonych produktów, podobny rodowód i zastosowanie mają nóż chińskiego szefa kuchni, nóż Chai Dao czy zyskujący coraz większą popularność nóż Nakiri.

Przedstawione przykłady noży produkowanych przez Wüsthof, to tylko mały wycinek ich oferty. Firma produkuje także zestawy nożyczy eleganckie torby na noże. Noże tej firmy kupuje się rzadko, ponieważ są one w kuchni to nie tylko narzędziami, to inwestycja na wiele lat, wręcz na pokolenia. Noże marki Wüsthof w kuchni to oznaka dobrego smaku i prestiżu.