STRONA GŁÓWNA / Aktualności/Blog / Kasumi - legendarna jakość japońskich noży

Aktualności

Kasumi - legendarna jakość japońskich noży

Kasumi - legendarna jakość japońskich noży

Na świecie są trzy centra produkcji noży kuchennych i sztućców najwyższej jakości. To dwa miejsca w Europie: Solingen w Niemczech i Sheffield w Wielkiej Brytanii oraz Seki w Japonii. Tradycje kowalstwa, a w szczególności kucia mieczy w Seki datują się na XIII wiek. Katany (miecze) z Seki dzięki swoim właściwościom, stały się ulubioną bronią samurajów. Tak było do roku 1868, kiedy wskutek reform państwowych zakazano używania mieczy w Japonii. 

Tradycja i jakość

Seki, japońskie miasto leżące na wyspie Honsiu, to miejsce, gdzie producenci sztućców, kuchennych noży, nożyczek mają swoje fabryki. Firmy handlujące tymi wyrobami sięgają do  dalekich od Japonii rynków zbytu (Europa, Ameryka Północna). Tradycje kucia mieczy, potem noży przechodziły z pokolenia na pokolenie. Każda generacja płatnerzy wnosiła nowe techniki, nowe metody rozwiązywania problemów technicznych, nowe technologie. Obecnie w tym niespełna 100 tysięcznym mieście, działa ponad 300 firm, które działają na rynku związanym z nożami, sztućcami i wyposażeniem gastronomicznym. Wśród tych firm znaczącą pozycję zajmuje Sumikama, firma, która stworzyła markę noży kuchennych Kasumi. Działająca od 1916 roku Sumikama, latami rozwijała swój potencjał stając się ważnym graczem na rynku wyrobów metalowych. 

Kasumi - cel firmy

Mottem marki Kasumi jest hasło “Doskonałość w kuchni”. Nie trzeba niczego dodawać, ta sentencja jasno wyznacza cele i kierunki rozwoju marki. Produkcja noży Kasumi nie należy do najłatwiejszych, jednak dzięki skomplikowanym technologiom finalny produkt jest bliski doskonałości. Produkcja ostrzy, wyrób uchwytów, montaż, ostateczne zatwierdzenie wyrobu przez kilku rzemieślników sprawia, że produkcja jednego noża może trwać nawet 2 tygodnie. Kasumi jako pierwsza wprowadziła w Japonii noże ze stali damasceńskiej. Firma produkuje noże z 32-warstwowej stali. Taki damascen ma piękny, charakterystyczny wzór i jest wytrzymalszy od noży produkowanych w sposób tradycyjny.

VG-10 super stal

Bazą do produkcji noży Kasumi jest stal oznaczona symbolem VG-10. To japońska stal nierdzewna, utworzona z mieszanki stali, molibdenu, chromu, wanadu i kobaltu. Dzięki tym składnikom noże Kasumi mogą być hartowane do 60 HRC (HRC to skala określająca twardość stali, np.większość noży europejskich ma twardość 52-58 HRC). Noże damasceńskie produkowane są z trzonu ze stali VG-10 otoczonego warstwami damascenu. 

Design, funkcjonalność, różnorodność

Noże Kasumi mają ponadczasowy design. Elegancja i przyjemność używania to słowa, które idealnie pasują do noży tej marki. Uchwyty wykonane z laminowanego drewna, najwyższa jakość stali, doskonałe wyważenie, estetyczny wygląd. Kasumi to kilka serii noży, które przeznaczone są dla różnych użytkowników od szefów kuchni i profesjonalnych kucharzy, aż do domowych mistrzów kuchni. Serie noży Kasumi to obecnie:

  • Damascus - rdzeń wykonany ze stali VG-10, otoczony 32 warstwami stali, która tworzy na ostrzu wzór Kasumi (po japońsku oznacza mgiełka);
  • HM Hammerd - noże z młotkowanym ostrzem, wykończonym metodą lustrzanego odbicia, ostrze trójwarstwowe, rdzeń ze stali VG-10, otoczony z obu stron stalą nierdzewną, ten rodzaj noży nie jest sprzedawany w samej Japonii;
  • VG-10 PRO - te noże są wykonywane ręcznie przez najlepszych rzemieślników, takimi samymi metodami co japońskie miecze samurajskie;
  • Titanium - seria lekkich noży wykonanych ze stali z dodatkiem molibdenu i wanadu oraz pokrytych powłoką tytanową, dostępne w trzech wariantach kolorystycznych: złotym, szarym i niebieskim, oprócz zalet w pracy (ostre, lekkie, wygodne w użyciu), mogą być też elementem dekoracyjnym w kuchni;
  • Kuro - połączenie wzoru damasceńskiego i młotkowanego, przypomina stare japońskie noże kuchenne, rączka wykonana z czarnego, wzmacnianego drewna, o ośmiokątnym przekroju. 

Nawet najlepsze noże wymagają odpowiedniego traktowania. Należy je przechowywać w suchych miejscach, najlepiej z dala od bezpośrednich źródeł wilgoci, myć je w letniej wodzie z dodatkiem słabych detergentów. Wycierać do sucha. Istotnym elementem dbałości o nóż jest też jego ostrzenie. Nie róbmy tego za pomocą osełki czy brukowej kostki. Zniszczymy użyteczne narzędzie, a ostrzejsze raczej nie będzie. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie kamieni do ostrzenia. Ostrzenie za pomocą kamienia wymaga trochę trudu i zaangażowania, ale nie jest to trud daremny. Naostrzony nóż naprawdę ułatwia pracę w kuchni.

Noże Kasumi cieszą się dobrą opinią wśród kucharzy zawodowych i amatorów pragnących poznawać zawiłości kulinarne. Cenione są za długo utrzymywaną ostrość, dobre ułożenie w dłoni i wytrzymałość, czyli cechy, które są niezbędne w każdej kuchni.