Aktualności
Bohemia. Czeskie kryształy znane na całym świecie
Bohemia to średniowieczna nazwa Czech, które w dzisiejszych czasach razem z Morawami i Śląskiem Cieszyńskim tworzą Republikę Czeską. W XVII wieku na tych terenach rozwinęło się hutnictwo szkła. Przełomowym momentem było dodanie kredy wapiennej do szkła potasowo-sodowego przez Michaela Müllera. Uzyskiwane szkło wyróżniało się przezroczystością, łatwością formowania, pięknym brzmieniem.
Szkło ołowiowe (kryształ)
W roku 1845 Karol Anton uruchomił hutę szkła w Antoninův Důl, niedaleko Jihlavy. W produkcji zaczął używać tlenku ołowiu, tworząc szkło ołowiowe, czyli kryształ. Kryształem nazywamy wyroby szklane z zawartością tlenku ołowiu w wysokości co najmniej 18%. W hucie szkła Karola Antona używano 24%. Dzięki takiej zawartości ołowiu naczynia wykonane z tego szkła oznaczały się pięknym blaskiem i przeźroczystością.
Huty szkła Bohemia
Bohemia to firma, na którą składają się:
- Crystalex Bohemia. Zakłady zlokalizowane w miejscowości Novy Bor. W XVII i XVIII wieku, w tych okolicach było centrum hutnictwa szkła w całych Czechach. Mieści się też tam szkoła, kształcąca hutników szkła. Obecnie huta specjalizuje się w produkcji kryształowych kieliszków. Produkcja jest mieszana. Ręczna i mechaniczna.
- Bohemia Jihlava. Do dzisiaj huta ta produkuje wyroby ze szkła z 24% zawartością ołowiu. Kryształowe przedmioty w tej huty charakteryzują się masywnością, idealną przeźroczystością. Artystyczne wzory i funkcjonalność to znak firmowy produktów z tej huty.
- Crystalite Bohemia. To najmłodsza z hut w Bohemii. Powstała w 1967 roku. Jej specjalizacją jest tzw. czeski kryształ, czyli nowoczesna wersja szkła kryształowego bez dodatku ołowiu.
- Caesar Crystal Bohemiae. Huta powstała w 1861 roku, a w obecnej formie od 1994. Znana jest z ręcznej produkcji i unikalnej technice zdobienia.
Asortyment produkcji Bohemia
Wyroby oznaczone logotypem Bohemia, znane są nie tylko w Czechach, Słowacji czy Europie. Jakość i wzornictwo wyrobów dotarło do wielu hoteli, restauracji, prywatnych rezydencji na całym świecie. Wydając przyjęcie, organizując znaczącą uroczystość rodzinną, towarzyską czy zawodową na szkle kryształowym Bohemia się nie zawiedziemy. Wiele przyjęć czy wystawnych spotkań rozpoczyna tzw. welcome drink. Najczęściej jest to wino musujące lub lekki wermut podawany w kryształowych kieliszkach do szampana, lub w kieliszkach do wina. Zasiadając za stołem, z pewnością zobaczymy kryształowe misy z ułożonymi w nich przekąskami i owocami. W zależności od zdobienia i wzoru niektóre naczynia stanowią dodatkową dekorację stołu. Odpowiedni nastrój stworzymy przy pomocy świec w kryształowych świecznikach, które odbijają i załamują światło w niesamowity sposób. Odpowiednio dobrane kwiaty w odpowiednich wazonach zawsze są idealną ozdobą stołu i sali. Wazony kryształowe Bohemia to bogactwo wzorów, kształtów i zdobienia. To także idealny prezent, ozdoba każdego pomieszczenia. W trakcie przyjęcia podawane są napoje. Zimne, gorące, alkoholowe, owocowe, woda. W tym zakresie oferta Bohemii wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i przygotowała całą gamę szklanek, literatek, kielichów. Desery to często ciasta podawane na kryształowych talerzach oraz lody w pucharkach. Często, po oficjalnej części przyjęcia odbywają się spotkania mniej formalne. Wtedy czasami pojawiają się alkohole leżakujące. Ich podanie w zestawie z kryształowego szkła (karafka oraz szklanki) podniesie nie tylko prestiż rozmowy, ale też wartość trunku.
Mycie i przechowywanie kryształów
Po zakończeniu przyjęcia należy zadbać o kryształowe naczynia. Kluczowe dla długiego czasu użytkowania naczyń z kryształu jest ich mycie i przechowywanie. Należy przestrzegać kilku zasad, aby naczynia służyły nam jak najdłużej.
Mycie
- kryształy nie lubią zmywarek (szkło kryształowe jest kruche i delikatne);
- tylko zimna lub lekko ciepła woda;
- łagodne środki myjące;
- miękkie gąbki i ściereczki;
- myć tylko pojedynczo;
- w przypadku butelek, karafek wnętrze naczynia myć roztworem octu i soli;
- po dokładnym umyciu i wysuszeniu polerować delikatną ściereczką.
Przechowywanie
Podstawową zasadą przechowywania naczyń kryształowych jest umieszczanie ich w pozycji pionowej. Pozwala to na zmniejszenie nacisku na ścianki naczynia i niedopuszczenie do uszkodzenia. Kryształy powinny być przechowywane oddzielnie, nie mając możliwości stykania się ze sobą. Powinny być oddzielone między sobą miękkimi materiałami (gąbka, flanela). Klimat pomieszczenia, w którym kryształy są przechowywane, powinien być stabilny, o odpowiedniej wilgotności i temperaturze.
Naczynia Bohemia należą do kategorii luksusowych. Dbajmy o nie, bo przynoszą wiele radości swoim właścicielom i gościom.